
PARAMARIBO — Tien micro-kleine en middelgrote ondernemingen (MKMO’s) zijn in aanmerking gekomen voor matching grants van het project Surinames Growth Enterprise (Surge). Volgens coördinator Susan Bansropansingh faciliteert het programma de groeiambities van MKMO’s.
De grants, met een totale waarde van 1.331.446 US dollar, lagen tussen 2.730 en driehonderdduizend US dollar. De functionaris stelde dat investeren in ondernemers betekent ook investeren in de economische groei van het land. Ze vormen namelijk de levenswaarde van de Surinaamse economie.
“Suriname heeft heel veel potentie om meer werkgelegenheid te creëren”
Diletta Doreti
Bansropansingh benadrukte maandag dat met de grants er een eerste stap wordt gezet naar groei voor de bedrijven. Tussen 2024 en 2028 wordt verwacht dat de grants resulteren in een omzet van 28.858.956 en werkgelegenheid creëren voor ruim duizend personen.
Het project van het ministerie van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie (EZ) wordt gefinancierd door de Wereldbank, terwijl Solidaridad technische assistentie verschaft. Binnen Surge wordt samengewerkt met veelbelovende MKMO’s om hun kritische knelpunten op te lossen door middel van business development services en matching grants aan te bieden.
Onder de indruk
De tien bedrijven – Surivit, Amea Cashew & Pineapple Industries Cooperative Bronsie Nana, Caricom Livestock Farm, Coffee Mama Branderij Suriname, Data Consept Network, Hybris Group, Jabez Wood Suriname, Surimaribo International, Lalfarms en Shin Naturals – moesten hun Sales Growth Plans verdedigen en daarna hun pitch presenteren.
Diletta Doreti, vertegenwoordiger van de Wereldbank voor Suriname en Guyana, zei versteld te staan van de vlotte en kwalitatieve presentaties van de Surinaamse bedrijven. Daarnaast was zij onder de indruk van de kwaliteit van de producten uit Surinaamse bodem. Doreti benadrukte dat het land heel veel potentie bezit om meer werkgelegenheid te creëren.
Surge-directeur Eric Hansen gaf aan dat door de matching grants er meer werkgelegenheid zal worden gecreëerd voor de komende vijf jaar. Los van financiële ondersteuning of economische ontwikkeling, zorgen die ook voor de toename van export van de lokale producten. Volgens Hansen zijn er mogelijkheden voor Surinaamse bedrijven om hun eigen producten te laten groeien.
Ruggengraat
Volgens EZ-minister Rishma Kuldipsingh is het laten groeien van MKMO’s in hun ambities één van de beleidsdoelen van haar departement. Ze noemde MKMO’s de ruggengraat van de economische groei in het land en benadrukte dat door te investeren in MKMO’s ook de exportmogelijkheden kunnen groeien.
President Chandrikapersad Santokhi sprak over een mijlpaal, die zorgt voor een trots gevoel. “Wij verwachten een toename van de productie en kwaliteit, zodat Surinaamse producten ook wereldwijd te verkrijgen zullen zijn en wij met trots kunnen zeggen ‘Made in Suriname.’” Hij wees er wel op dat er rekening moet worden gehouden met uitdagingen.
De regering probeert een bijdrage te leveren middels samenwerkingen om fondsen binnen te halen, zodat de economie van Suriname verder kan groeien en dat Surinaamse bedrijven ook op de internationale markt kunnen komen. “Door te investeren in deze ondernemingen wordt er geïnvesteerd in de toekomst van Suriname.”
De president is van mening dat er middels Surge wordt gewerkt aan het creëren van werkgelegenheid, verhogen van productie en export om zo de economische welvaart in Suriname te doen groeien. “De taak van de regering is het terugdringen van de import voor 2025 en het succesvol oplossen van het capaciteitsprobleem.”
