
Tekst en beeld Samuel Wens
BROKOPONDO-CENTRUM — Op steenworp afstand van het Mimosa Aboikoni Nucleus Centrum staan twee scholen: LBO Brokopondo en Mulo Brokopondo aan weerszijden van de Moesoembaweg in Brokopondo-Centrum. Echter, het zicht op de fraaie schoolgebouwen tussen het groen wordt ontsierd door een verveloze woning op neuten die op instorten staat. Het is het toenmalige woonhuis van kunstenaar Nola Henderika Hatterman, die in 1984 bij een auto-ongeluk om het leven kwam.
De woning ‘schreeuwt’ erom gerepareerd en weer in gebruik te worden genomen, zoals zij het had gewenst. “Tentoonstellingen houden en het geven van lessen aan de jeugd van Brokopondo”, vertelt Rinaldo Klas over de wens van de vermaarde kunstenaar aan de Ware Tijd. Hatterman liet het huis na aan de Surinaamse overheid – dat staat in haar testament – maar die laat het al jaren verloederen.
“Van de centrale overheid is niets te verwachten, want zelfs met de monumentale gebouwen in Paramaribo weten zij geen raad”
Dc Mendelzoon
Klas is pupil geweest van de kunstenares en groeide uit tot één van de meest bekende kunstenaars van het land. Hij heeft gelijkgestemden gemobiliseerd en een ‘Vriendengroep van Nola’ in het leven geroepen om het gedachtegoed van de kunstenares in ere te houden. “Wij streven ernaar om de woning te repareren en haar wens in vervulling te laten gaan.”
Tekentalent Brokopondo
De groep staat daarover in contact met Ludwig Mendelzoon, de districtscommissaris van Brokopondo. De burgervader heeft hen alle ondersteuning toegezegd. Op het commissariaat beaamt Mendelzoon dat alles tegenover de Ware Tijd. “Maar van de centrale overheid is niets te verwachten, want zelfs met de monumentale gebouwen in Paramaribo weten zij geen raad”, meent de dc. “Wij staan daarom open voor niet-gouvernementele organisaties die het gebouw willen renoveren en inrichten.”
Ook Henk Schmidt en Guno Jozefzoon, schoolleiders van respectievelijk de Openbare en muloschool, verlangen naar de reparatie van de woning. In afzonderlijke gesprekken pleiten ze ervoor om het huis te repareren, zodat er tekenlessen aan de jeugdigen van het district kunnen worden verzorgd. Er zijn pupillen op de Openbare School Brokopondo die volgens Schmidt heel goed kunnen tekenen en in de voetsporen van Nola Hatterman kunnen treden.
